Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego

ul. św. Cyryla i Metodego 4

Na podstawie decyzji Urzędu Kwaterunkowego z 9 lutego 1945 r. wybór na nową siedzibę Służby Bezpieczeństwa padł na budynek należący do Cerkwi Prawosławnej przy ul. Cyryla i Metodego 4. Był on trochę zniszczony, dysponował jednak odpowiednią liczbą lokali (w sumie 43, w tym piwnicami), zdolnych pomieścić ponad 300-osobową rzeszę funkcjonariuszy, stanowiących kadrę Urzędu Bezpieczeństwa dla Warszawy.

„Budynek zastaliśmy zniszczony – żalił się w piśmie szef Urzędu por. Grzegorz Łanin – dach w 70 procentach miał zniszczone pokrycie i podziurawiony był w trzech miejscach od pocisków, okna i drzwi nie w komplecie, pozostałe połamane i porozrzucane po całym budynku.

… Budynek wymaga następujących prac przy remoncie:

Reparacje i pokrycie dachu około 1300m2 – 9000zł. Wykonano w 100%

Roboty stolarskie. Dorobienie 9 nowych drzwi, reparacje i dopasowanie istniejących już drzwi i okien, reparacje mebli biurowych – zł 36 000. Wykonano w 50%

Roboty elektrotechniczne. Poprawienie instalacji w budynku, zainstalowanie dzwonków i inne – zł 12000. Wykonano w 80%.

Roboty ślusarskie. Dorabianie kluczy, reparacja zamków i zainstalowanie 2 pomp – zł 18000. Wykonane w 90%.

Roboty murarskie i przebudowanie cel, stawianie ścianek działowych, mury ochronne przed oknami aresztu – zł 19000. Wykonano w 90%.”

Ogólnie remont budynku kosztował 223 tys zł z czego 50 tys otrzymano od prezydenta miasta, a resztę pobrano z budżetu UB.

W paradoksalny więc sposób postawiony w listopadzie 1945 r. pomnik tzw. czterech śpiących otoczony był miejscami, które kojarzyły się nie z pojęciem wdzięczności, ale głównie z represjami, jakim poddawani byli w nich obywatele polscy. W gestii bezpieki budynek przy Cyryla i Metodego pozostawał aż do września 1950 r., kiedy to stołeczny Urząd Bezpieczeństwa ostatecznie przeniósł się do odbudowanego ze zniszczeń wojennych Pałacu Mostowskich na Muranowie. Wyniesienie się bezpieki nie oznaczało jednak automatycznego oddania obiektu prawowitym właścicielom i przez kolejnych kilkadziesiąt lat wykorzystywany był on przez Milicję Obywatelską.